Projekt "Iskorijenimo Anti-ciganizam za Društvo Jednakih Šansi" je značajan napor u borbi protiv diskriminacije, posebno prema romskoj i egipćanskoj populaciji u Crnoj Gori. Cilj ovog projekta bio je smanjenje etničke distance, predrasuda i stereotipa prema građanima i građankama romske i egipćanske zajednice, kao i borba protiv Anti-ciganizma. Ovaj izvještaj detaljno opisuje ključne aktivnosti i postignuća u okviru projekta.
Aktivnosti i Postignuća:
Pripremni Sastanci: Projekt je započeo sa četiri pripremna/inicijalna sastanka sa predstavnicima institucija, ustanova i medija na lokalnom nivou u opštinama Ulcinj, Nikšić, Berane i Bijelo Polje. Ovi sastanci su bili ključni za usklađivanje ciljeva i aktivnosti svih učesnika u projektu.
Aktivnost 1: Pripremni Sastanci sa Predstavnicima Institucija, Ustanova i Medija
Projekt je započeo sa četiri ključna pripremna/inicijalna sastanka sa predstavnicima institucija, ustanova i medija na lokalnom nivou u opštinama Ulcinj, Nikšić, Berane i Bijelo Polje. Ovi sastanci su imali presudnu ulogu u ostvarivanju usklađenosti ciljeva i aktivnosti svih učesnika u projektu. Ključni detalji ovih sastanaka su sljedeći:
Opština Ulcinj: Prvi pripremni sastanak održan je u opštini Ulcinj, u kojem su sudjelovali predstavnici lokalne uprave, Zavoda za zapošljavanje, centra za socijalni rad, obrazovnih institucija, te lokalnih medija. Na sastanku su identificirane specifične potrebe i izazovi koje romska i egipćanska populacija u ovom području suočava. Dogovoreno je da će opština Ulcinj aktivno podržati projekt i sudjelovati u svim planiranim aktivnostima.
Opština Nikšić: Drugi pripremni sastanak je održan u opštini Nikšić, gdje su se sastali predstavnici lokalne uprave, Zavoda za zapošljavanje, centra za socijalni rad, obrazovnih institucija i medija. Na sastanku je istaknuta potreba za jačanjem svijesti o Anti-ciganizmu i potrebom za inkluzivnim pristupom u ovom regionu. Opština Nikšić se obavezala na aktivno
sudjelovanje u projektu i podršku svim planiranim inicijativama.
Opština Berane: Treći pripremni sastanak je organiziran u opštini Berane, a na njemu su prisustvovali predstavnici lokalne uprave, Zavoda za zapošljavanje, centra za socijalni rad, obrazovnih institucija i medija. Sastanak je istaknuo potrebu za ciljanim mjerama za smanjenje Anti-ciganizma i promociju jednakih šansi za sve građane i građanke. Opština Berane se obavezala na podršku projektu i suradnju sa svim relevantnim dionicima.
Opština Bijelo Polje: Četvrti i posljednji pripremni sastanak se održao u opštini Bijelo Polje, a okupio je predstavnike lokalne uprave, Zavoda za zapošljavanje, centra za socijalni rad, obrazovnih institucija i medija. Sastanak je naglasio važnost edukacije i senzibilizacije lokalnih institucija i medija o Anti-ciganizmu. Opština Bijelo Polje je potvrdila svoju podršku projektu i spremnost za zajedničko djelovanje.
Zaključak:
Pripremni sastanci sa predstavnicima institucija, ustanova i medija na lokalnom nivou u opštinama Ulcinj, Nikšić, Berane i Bijelo Polje predstavljali su ključni korak u inicijaciji projekta "Iskorijenimo Anti-ciganizam za Društvo Jednakih Šansi." Na ovim sastancima su postavljeni temelji suradnje i dogovoren okvir za daljnje aktivnosti. S obzirom na njihovu ključnu ulogu u definiranju smjernica projekta, može se zaključiti da su ovi sastanci bili uspješni i od vitalnog značaja za ostvarivanje ciljeva projekta.
Izrada Brošure: Projekt je rezultirao izradom brošure pod nazivom "Borba protiv Anti-ciganizma." Ova brošura detaljno opisuje kako prisutnost Anti-ciganizma utiče na probleme sa kojima se suočavaju građani i građanke romske i egipćanske zajednice. Ukupno je izrađeno 100 primjeraka brošure za širenje informacija.Brošura je priložena u dodatku.
Obuka Zaposlenih u institucijama: Održane su dvije dvodnevne obuke za ukupno 40 zaposlenih u institucijama na lokalnom nivou. Obuke su se održale u opštinama Ulcinj (za opštine Ulcinj i Nikšić) i Bijelo Polje (za opštine Bijelo Polje i Berane). Ove obuke su pružile učesnicima dublje razumijevanje problema i povećale svijest o Anti-ciganizmu.
Obuka Aktivista: Dodatno, održana je jedna dvodnevna obuka/edukacija u Kolašinu za 15 aktivista/aktivistkinja iz opština Ulcinj, Nikšić, Berane i Bijelo Polje. Ova obuka je doprinijela jačanju kapaciteta aktivista za daljnje angažovanje u borbi protiv Anti-ciganizma.
Medijska Kampanja: Projekt je uključivao 12 objava u štampanim/on-line/TV i radio medijima na lokalnom nivou u opštinama obuhvaćenim projektom. Kampanja je bila usmjerena na smanjenje etničke distance i stereotipa prema građanima i građankama romske i egipćanske zajednice.
Nacionalna Konferencija: Projekt se zaključio sa održavanjem jedne nacionalne završne konferencije. Konferenciji je prisustvovalo najmanje 20 zaposlenih iz različitih sektora, uključujući Zavod za zapošljavanje, Centre za socijalni rad, civilni sektor, lokalne samouprave, domove zdravlja, obrazovne institucije, nevladine organizacije i medije.
Projekt "Iskorijenimo Anti-ciganizam za Društvo Jednakih Šansi" uspješno je zaključen održavanjem Nacionalne Završne Konferencije. Konferenciji je prisustvovalo najmanje 20 zaposlenih iz različitih sektora, uključujući Zavod za zapošljavanje, Centre za socijalni rad, civilni sektor, lokalne samouprave, domove zdravlja, obrazovne institucije, nevladine organizacije i medije. Ključne informacije o ovoj aktivnosti su sljedeće:
Datum i Mjesto: Nacionalna Završna Konferencija je okupila relevantne saradnike iz cijele zemlje.
Ciljevi Konferencije: Glavni cilj konferencije bio je prezentirati postignuća projekta "Iskorijenimo Anti-ciganizam za Društvo Jednakih Šansi" te potaknuti dijalog i razmjenu iskustava između sudionika.
Agenda Konferencije: Agenda konferencije uključivala je niz predavanja, panel diskusija i radionica koje su se bavile temama kao što su Anti-ciganizam, borba protiv diskriminacije, inkluzija, i daljnji koraci za promociju jednakih šansi. Svaki sektor imao je priliku izložiti svoje iskustvo i doprinos projektu.
Rezultati i Zaključci: Tokom konferencije, predstavnici različitih sektora podijelili su svoje spoznaje i zaključke iz projekta. Konferencija je potvrdila važnost nastavka borbe protiv Anti-ciganizma i unapređenja društvene inkluzije. Također su razmotreni budući koraci i akcije koje će biti poduzete kako bi se očuvali postignuti rezultati i dalje promovirala jednakost.
Angažman i Suradnja: Konferencija je potvrdila snažan angažman i suradnju između sektora, a sudionici su izrazili spremnost za nastavak zajedničkih napora u cilju suzbijanja Anti-ciganizma i unapređenja inkluzivnosti.
Zaključak:
Nacionalna Završna Konferencija bila je uspješan zaključak projekta "Iskorijenimo Anti-ciganizam za Društvo Jednakih Šansi." Ova konferencija omogućila je relevantnim dionicima da podijele svoje spoznaje, iskustva i zaključke, a isto tako postavila temelje za nastavak borbe protiv Anti-ciganizma i promociju jednakih šansi za sve građane i građanke.
Zaključak:
Projekt "Iskorijenimo Anti-ciganizam za Društvo Jednakih Šansi" je uspješno realiziran u skladu sa postavljenim ciljevima i planiranim aktivnostima. Projekt je imao značajan utjecaj na podizanje svijesti o Anti-ciganizmu i smanjenju predrasuda i stereotipa prema romskoj i egipćanskoj zajednici u opštinama Ulcinj, Nikšić, Berane i Bijelo Polje.
Ovaj projekt je također u skladu sa strateškim ciljevima Vlade Crne Gore i EU Roma strateškim okvirom za jednakost, uključivanje i učešće, a doprinio je i ostvarivanju ciljeva Strategije socijalne inkluzije Roma i Egipćana za period 2021-2025. Borba protiv Anti-ciganizma i diskriminacije je prepoznata kao ključna komponenta za poboljšanje socio-ekonomske i pravne pozicije romske i egipćanske populacije u Crnoj Gori.
Projekt je također ukazao na potrebu za nastavkom aktivnosti usmjerenih na smanjenje Anti-ciganizma i promociju inkluzivnog društva. Budući izazovi uključuju očuvanje postignutih rezultata i kontinuiranu borbu protiv diskriminacije.
Za svaku obrađenu oblast su navedene posebne preporuke:
Lokalnoj samoupravi:
Edukacija i Senzibilizacija: Organizujte obavezne edukativne programe za javne službenike, nastavnike i zdravstvene radnike kako bi se povećala svijest o kulturnoj raznolikosti i spriječila diskriminacija. Ovi programi trebaju naglasiti važnost poštovanja i razumijevanja romske zajednice.
Inkluzivno Obrazovanje: Osigurajte pristup kvalitetnom obrazovanju za romsku djecu, uključujući podršku učiteljima za rad s učenicima različitih kulturnih i jezičkih pozadina. Razvijte programe koji promovišu obrazovnu ravnopravnost i podstiču inkluziju.
Zapošljavanje i Ekonomski Razvoj: Kreirajte programe za obuku i zapošljavanje Roma kako biste im omogućili pristup tržištu rada. Podstaknite osnivanje malih preduzeća u romskim naseljima, podržavajući njihov ekonomski razvoj.
Urbano Planiranje i Stambeno Zbrinjavanje: Radite na urbanom planiranju koje uključuje romsku zajednicu, osiguravajući adekvatne stambene uslove i infrastrukturu. Razvijte strategije za revitalizaciju romskih naselja kroz suradnju sa zajednicom i lokalnim partnerima.
Kultura i Identitet: Podstaknite promociju romske kulture i jezika kroz organizovanje kulturnih događaja, festivala i radionica. Ovo će doprinijeti razbijanju predrasuda i negativnih stereotipa.
Zdravstvena Zaštita: Obezbijedite pristup zdravstvenoj zaštiti za sve članove romske zajednice, uključujući obavezno cijepljenje, preventivne preglede i pristup ljekarskoj pomoći.
Medijska Kampanja: Pokrenite medijske kampanje koje će povećati svijest o anticiganizmu i promovisati pozitivne priče o romskoj zajednici. Uključite lokalne medije i poznate ličnosti kako biste podržali ovu inicijativu.
Saradnja sa Romskom Zajednicom: Uključite predstavnike romske zajednice u proces donošenja odluka koje se tiču njihovih života i budućnosti. Kreirajte savjetodavna tijela ili radne grupe kako biste osigurali njihovo aktivno učešće.
Prevencija i Reakcija na Diskriminaciju: Uvedite brze i efikasne mehanizme za prijavljivanje slučajeva diskriminacije. Obezbijedite podršku i zaštitu žrtvama i osigurajte da se slučajevi diskriminacije istraže i sankcionišu.
Izvještavanje i Praćenje Napretka: Redovno analizirajte statistike i izvještaje o stanju anticiganizma kako biste pratili napredak i identifikovali oblasti koje zahtijevaju dodatne mjere.
Zavodu za zapošljavanje:
Senzibilizacija i Obuka: Organizujte obavezne programe senzibilizacije za sve zaposlenike Zavoda za zapošljavanje kako bi se povećala svijest o potrebama i izazovima romske zajednice na tržištu rada. Obavezna obuka treba uključivati informacije o kulturi, jeziku i potrebama romskih tražilaca posla.
Inkluzivni Programi Zapošljavanja: Razvijte posebne programe za zapošljavanje Roma koji uzimaju u obzir njihove specifične kompetencije i potrebe. Osigurajte pristup obukama, mentorstvu i podršci kako bi se povećale šanse romskih tražilaca posla za zaposlenjem.
Partnerstva sa Lokalnim Organizacijama: Uspostavite saradnju sa lokalnim organizacijama koje se bave podrškom romskoj zajednici kako biste zajedno razvijali programe i projekte za zapošljavanje Roma.
Prepoznavanje Diversiteta: Unaprijedite strategije zapošljavanja koje cijene različite kulturne i jezičke pozadine tražilaca posla. Razmislite o jezičkoj podršci i prilagodbi prilikom prijave za posao.
Transparentnost i Pristup Informacijama: Osigurajte da su informacije o dostupnim radnim mjestima dostupne svima na razumljiv način, uključujući romsku zajednicu.
Praćenje i Evaluacija: Redovno pratite i evaluirajte učinkovitost vaših programa za zapošljavanje Roma kako biste identifikovali uspjehe i oblasti za poboljšanje.
Promocija Uspješnih Priča: Promovišite pozitivne priče o Romima koji su uspješno našli zaposlenje i napredovali na tržištu rada. Ovo može inspirisati druge članove zajednice da se aktivno uključe u proces traženja posla.
Uključivanje Romskih Tražilaca Posla: Aktivno uključite romske tražioce posla u procese planiranja i dizajna programa zapošljavanja. Njihove povratne informacije i iskustva su dragoceni resursi za poboljšanje usluga.
Mentorstvo i Razvoj Karijere: Organizujte mentorske programe ili radionice za romske tražioce posla kako biste im pomogli u razvoju vještina potrebnih za uspješno zapošljavanje i napredovanje.
Jednake Mogućnosti: Neka princip jednakih mogućnosti bude temelj svih vaših aktivnosti. Otvoreno se suprotstavite diskriminaciji i osigurajte da svi tražioci posla imaju jednaku priliku da se prijave i dokažu svoje sposobnosti.
Smanjenje anticiganizma i promociju društva jednakih šansi, usmjerene prema sektoru prosvjete:
Obrazovni Programi o Kulturnoj Raznolikosti: Uključite programe o kulturnoj raznolikosti u školske kurikulume kako bi se podigla svijest o različitim kulturama i tradicijama, uključujući romsku kulturu.kao I samu standardizaciju romskog jezika
Inkluzivni Školski Okviri: Razvijte inkluzivne školske politike i prakse koje osiguravaju pristup obrazovanju za sve učenike, bez obzira na etničku pripadnost. Obezbijedite dodatnu podršku učenicima romske zajednice kako bi im se olakšao pristup i uspjeh u obrazovanju.
Obuka Nastavnika: Organizujte obavezne obuke za nastavnike o pristupima i metodama rada s učenicima iz različitih kulturnih i jezičkih pozadina. Ovo uključuje razumijevanje potreba romskih učenika i razvoj prilagođenih nastavnih materijala.
Kulturna Razmjena i Aktivnosti: Organizujte kulturne razmjene, radionice i događaje koji promovišu interakciju među učenicima različitih etničkih pozadina. Ovo može doprinijeti razbijanju predrasuda i negativnih stereotipa.
Pristup Jeziku: Osigurajte da učenici romske zajednice imaju pristup obrazovanju na jeziku koji razumiju. Razvijte programe podrške učenicima koji uče crnogorski jezik kao drugi jezik.
Rodna Ravnopravnost: Promovišite rodnu ravnopravnost u obrazovanju, osiguravajući da djevojčice i dječaci imaju podjednake mogućnosti za učenje i razvoj.
Partnerstvo sa Roditeljima: Uključite roditelje romske zajednice u obrazovni proces kako bi se podržao njihov aktivni doprinos i uključenost u obrazovanje svoje djece.
Mentorstvo i Vodiči za Učenike: Organizujte mentorske programe ili dodijelite vodiče učenicima romske zajednice kako bi im se pružila podrška u akademskom napretku i razvoju karijere.
Promocija Romskih Modela Uspjeha: Promovišite primjere romskih pojedinaca koji su postigli uspjeh u obrazovanju i karijeri kako bi se motivisali i inspirisali drugi učenici.
Suradnja sa Romskim Organizacijama: Uspostavite partnerstvo sa romskim organizacijama kako bi se zajedno razvijali projekti i inicijative usmjerene na poboljšanje obrazovnih prilika za romsku zajednicu.
Centru za socijalni rad:
Obuka za Sensibilizaciju: Organizujte obavezne programe obuke za sve zaposlenike Centra za socijalni rad kako bi se povećala svijest o specifičnim potrebama i izazovima romske zajednice. Ova obuka treba da fokusira na osjećanje empatije i razumijevanja.
Pristup Socijalnim Uslugama: Osigurajte da svi građani, uključujući pripadnike romske zajednice, imaju jednak pristup socijalnim uslugama, podršci i programima pomoći.
Inkluzivne Intervencije: Razvijte prilagođene intervencije koje uzimaju u obzir specifične potrebe i kulturološke razlike romskih korisnika usluga Centra za socijalni rad.
Partnerstvo sa Lokalnim Organizacijama: Uspostavite saradnju sa lokalnim organizacijama koje pružaju podršku romskoj zajednici kako biste zajedno razvijali inicijative za pomoć i podršku.
Radionice i Edukativni Programi: Organizujte edukativne radionice i programe za romsku zajednicu o socijalnim pravima, finansijskoj pismenosti, roditeljstvu i drugim relevantnim temama.
Socijalna Integracija: Razvijte programe koji promovišu socijalnu integraciju romskih pojedinaca i porodica, uključujući podršku u traženju posla, stambenom zbrinjavanju i zdravstvenoj zaštiti.
Kreiranje Sigurnog Okruženja: Obezbijedite sigurno i nepristrasno okruženje za sve korisnike usluga, bez obzira na njihovu etničku pripadnost.
Saradnja sa Romskom Zajednicom: Aktivno uključite predstavnike romske zajednice u procese planiranja i donošenja odluka vezanih za usluge koje pruža Centar za socijalni rad.
Praćenje Rezultata: Redovno pratite efikasnost i utjecaj vaših programa podrške kako biste osigurali da se postižu pozitivni rezultati za romsku zajednicu.
Transparentnost i Dijalog: Otvoreno komunicirajte sa svim korisnicima usluga, uključujući romsku zajednicu. Aktivno slušajte njihove potrebe i povratne informacije kako biste poboljšali kvalitet usluga.
Comments