top of page
Search
ssejdovic

Iskorijenimo „Anti-ciganizam“ za društvo jednakih šansi

autor Senad Sejdović




Anticiganizam u Crnoj Gori


Anticiganizam je relativno novi pojam za staru i, kod nas vrlo prihvaćenu, društvenu pojavu koja se veže za mržnju, marginalizaciju i progon Roma

Prema definiciji Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije (European Commission against Racism and Intolerance, ECRI) iz 2011, anticiganizam je specifična forma rasizma, ideologija koja je zasnovana na rasnoj superiornosti, forma dehumanizirajućeg i institucionalnog rasizma uzgajana istorijske diskriminacije, koja se, pored ostalog, izražava nasiljem, govorom mržnje, eksploatacijom, stigmatizacijom i najgorom vrstom diskriminacije.


Kod nas anticiganizam je i dalje termin koji se ne propituje, a koristi se u ,,slobodnoj paljbi“, kad god je potrebno nekoga uvrijediti, omalovažiti, legitimizovati njegovo isključenje.


Anticiganizam je oblik diskriminacije i mržnje prema romskom narodu. Ova vrsta rasizma se može manifestirati kroz verbalne i fizičke napade, diskriminatorno ponašanje i diskriminaciju u zapošljavanju, obrazovanju, stanovanju i drugim aspektima života.




U Crnoj Gori, romski narodi su dugogodišnji stanovnici i čine značajan dio stanovništva. Ipak, i pored toga, oni su često žrtve diskriminacije i netolerancije. Najčešće, ovakvo ponašanje se manifestuje kroz segregaciju u školstvu, nejednak pristup obrazovanju i zapošljavanju, kao i kroz diskriminaciju u pristupu stambenim i drugim javnim uslugama.


Da bi se suzbilo anticiganističko ponašanje, potrebno je preduzeti brojne korake na nacionalnom i lokalnom nivou. Potrebno je podržati programe obrazovanja i senzibilizacije kojima se širi svijest o problemu i jača pozitivno razmišljanje o romskom narodu. Takođe, potrebno je zaštititi i podržati prava romskih naroda kroz zakone i propise koji se tiču ravnopravnosti i jednakih šansi.


Svako može doprineti suzbijanju anticiganizma tako što će osnažiti svoj stav protiv diskriminacije i mržnje, kao i podržati programe i aktivnosti kojima se širi svijest o ovom problemu. Zajedno, možemo stvoriti inkluzivniju i tolerantniju društvenu zajednicu u kojoj svako može živeti bez straha od diskriminacije i nasilja.




Uključimo se svi zajedno u borbu protiv anticiganizma i stvorimo zajednicu koja poštuje i cijeni različitost. Samo tako možemo osnažiti i zaštititi prava svih građana u Crnoj Gori.


Stavovi iznijeti u publikaciji ne izražavaju nužno i stavove donatora.

Navođenje i korišćenje informacija iz ove publikacije dozvoljeno je uz obavezno navođenje izvora i vlasnika autorskog prava. Korišćenjem materijala u bilo koje druge svrhe nije dopušteno bez prethodnog odobrenja NVO „Romsko Vrijeme“.Izrazi koji se u ovoj publikaciji koriste za fizička lica u muškom rodu podrazumijevaju izraze u ženskom rodu.Za djelove publikacije preuzetih iz eksternih izvora, NVO „RV“ ne snosi odgovornost.


Projekat podržan od strane:

Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava



4 views0 comments

Comentarios


bottom of page