top of page
Search
Zana Sejdović

„Dokaži da i ti možeš“

realizovane aktivnosti Mellise Toskić podržane od

FOND ZA ZAŠTITU I OSTVARIVANJE MANJINSKIH PRAVA




Projekat “Zajedno smo jače” ima za cilj da doprinese smanjenju predrasuda i stereotipa koje postoje prema pripadnicama romske populacije, kroz informativno-edukativne aktivnosti usmjerene ka ženama na teritoriji Glavnog grada Podgorica. U okviru projekta biće organizovani edukativno-informativni seminari i radionice namijenjeni Romkinjama i ženamaiz drugih nacionalnih zajednica sa teritorije Glavnog grada Podgorica, sa ciljem jačanja njihove svijesti o neophodnosti rušenja stereotipa, predrasuda i različitih oblika diskriminacije sa kojima se Romkinje gotovo svakodnevno suočavaju. Pored toga, na seminarima i radionicama je bila zastupljena teme od značaja kako za pripadnice romske tako i za pripadnice drugih nacionalnih zajednica – rodno zasnovano nasilje, prevencija ranih brakova i ekonomsko osnaživanje žena u lokalnim sredinama. Projekat je trajao 5 mjeseci.




Direktni korisnici projekta su 10 romkinja i 10 žena koje dolaze iz drugih zajednica sa teritorije Glavnog grada Podgorica. Kroz ovaj projekat, one će u okviru edukativnih aktivnosti nastojati da zajednički pruže podršku jačanju uloge koju Romkinje imaju u lokalnoj sredini, što će doprinijeti smanjenju stepena njihove društvene marginalizacije i stigmatizacije.

Imajući u vidu da je kao jedan od prioriteta ovog konkursa definisana “promocija duha tolerancije, interkulturalnog dijaloga i međusobnog poštovanja i razumijevanja“ ovaj projekat će svojim aktivnostima osnažitis sve komponente ovog prioriteta na relaciji pripadnice romske zajednice – pripadnice drugih zajednica sa teritorije Glavnog grada Podgorica. Život za Romkinje nosi brojne izazove – pored tradicionalnih izazova romske populacije koji se ogledaju u socijalnoj marginalizaciji i siromaštvu, život Romkinjama nameđe i druge probleme koji se ogledaju u nasilju u porodici, ranim brakovima, lošem pristupu obrazovanju itd. U tom i takvom ambijentu, veoma je teško nametnuti se i pokušati ostvariti neki ozbiljniji društveni angažman ili prepoznatljivost.

Zato su u romskoj populaciji veoma rijetke žene koje se izboore sa svim nedaćama života i koje uspiju da budu prepoznate u lokalnoj sredini u kojoj žive. Romkinje mogu biti nosioci promjena, makar na nivou lokalne zajednice u kojoj žive – ali im za to treba pružiti adekvatnu šansu. Prvi korak u tom pravcu bile bi aktivnosti osmišljene u okviru ovog projekta – edukativno-informativne radionice/seminari kroz koje bi Romkinje, zajedno sa ženama iz drugih zajednica, razgovarale i pokušale da pronađu zajedničke odgovore za pojedina pitanja. To je i smisao ovog projekta. Da se napori Romkinja da budu društveno prepoznate kanališu kroz različte ženske forume koje će činiti ne samo Romkinje – već i pripadnice drugih zajednica koje žive na zajedničkom podneblju. Na taj način će i težina svih zahtjeva dobiti na značaju, a pripadnice romske populacije napravile korak ka izlasku iz potpune društvene marginalizacije.

Održivost projekta će biti obezbijeđena kroz finansiranje realizacije ovakvih projekata u svim opštinama u kojima živi romska populacija, kroz partnerstvo i finansijsku podršku lokalnih samopurava. Indikatori uspjeha projekta su: organizovane tri radionice za pripadnice romske populacije i drugih zajednica na teritoriji Glavnog grada Podgorica; 20 učesnica prošlo kroz sve tri zajednilčke interaktivne obuke; stepen tolerancije i međusobnog razumijevanja na teritoriji Glavnog grada unaprijeđen; stepen stereotipa i predrasuda prema Romkinjama smanjen.

24 views0 comments

Comentarios


bottom of page