Anticiganizam predstavlja oblik diskriminacije i mržnje prema romskom narodu, koji se može manifestovati kroz negativno stavljanje, diskriminatorno ponašanje i diskriminaciju u obrazovanju. Ova diskriminacija ima negativan uticaj na kvalitet života romske djece u školi i utiče na njihovo pravo na jednak pristup obrazovanju.
Preventivne mjere protiv anticiganizma u obrazovanju:
Edukacija i senzibilizacija: podržati programe obrazovanja i senzibilizacije kojima se šire znanja o romskoj kulturi i istoriji, kao i kroz koje se razvija pozitivan stav prema različitosti.
Anti-diskriminacione politike: unaprijediti politike koje štite prava romskoj djeci u školi i sprječavaju diskriminaciju na osnovu rase, nacije ili etničke pripadnosti.
Jačanje kapaciteta nastavnika: podržati i jačati kapacitete nastavnika kroz edukaciju i treninge kako bi oni bili spremni da reaguju u situacije u kojima dolazi do diskriminacije.
Inkluzivno obrazovanje: razvijati inkluzivne modele obrazovanja koji ohrabruju različitost i poštovanje prema svima.
Suradnja sa roditeljima: stvoriti uslove za jačanje saradnje sa roditeljima romske djece kako bi se osnažio njihov učinak u borbi protiv anticiganizma.
Ove preventivne mjere su ključne za jačanje pozitivnog stava prema različitosti i osnaživanje prava romske djece na jednak pristup obrazovanju. Potrebna je aktivna podrška svih uključenih u proces obrazovanja, kao što su nastavnici, roditelji, školske administracije i vlasti, kako bi se osiguralo da se anticiganizam ukloni iz školskih kultura i da se stvore uslovi za inkluzivno obrazovanje za sve.
članak je ostvaren u cilju promovisanja projekta "korijenimo „Anti-ciganizam“ za društvo jednakih šansi" i ne oslikava nužno stavove donatra tj. Ministarstva za ljudska i manjinska prava.
Comments