Romski jezik (ro. romanes / romani) je jezik Roma u Europi. Zapravo je skupina više-manje različitih dijalekata, jer su Romi svugdje preuzeli riječi i oznake jezika naroda među kojem su živjeli. Prema procjenama, broj govornika iznosi 4.8 milijuna.
U SFR Jugoslaviji 1980–ih godina su štampani školski udžbenici na romskom, i bivša Jugoslavija je bila jednaod prvih država, ako ne i prva, gdje je tako nešto postojalo.
Medjutim, u svijetu postoje 14 dijalekata od kojih se u Crnoj Gori koristi u 99 procenata Gurbetski dijalekt na kojem se ovi udžbenici nijesu pisali. Ove godine se u Crnoj Gori obilježio svjetski dan romskog jezika.
Numanović je na konferenciji za novinare povodom ove svečanosti, kazao da Crna Gora taj datum ove godine obilježava prvi put.
On je ocijenio da nijedno pitanje Roma ne može biti riješeno bez njihovog uključivanja, navodeći da Ministarstvo i Vlada insistiraju na obrazovanju pripadnika te populacije.
“Jedini način kako da se najlakše integrišu jeste kako ih najbrže obrazovati. Tu su značajni pomaci, ove godine imamo oko 200 učenika u osnovnim školama, oko 90 u srednjim, 12 studenata Roma i jednog na magistarskim studijama”, rekao je Numanović.
Obrazovanje je, tvrdi on, najbrži i najlakši put integracije Roma, i dodaje da Ministarstvo toj populaciji obezbjeđuje besplatne udžbenike i pomaže u nabavci pribora.
Numanović je ocijenio da su mladi obrazovani Romi pravi put za rješavanja pitanja koja se tiču njihove zajednice.
“Svjetski Dan romskog jezika, koji Crna Gora obilježava prvi put, povod je da podsjetimo na težnju da sa Ministarstvom obrazovanja uvedemo bukvar kako bi romska populacija učila svoj jezik”, naveo je on.
Ministar je rekao da se sa Zavodom za školstvo već ušlo u proceduru, navodeći da očekuje kako će sljedeća školska godina početi novim bukvarom za učenje romskog jezika.
On je ukazao da veliki broj Roma u Crnoj Gori ne samo djece već i starijih, ne znaju svoj jezik.
Numanović je saopštio da je već izrađen neformalni bukvar, koji će se koristiti tokom godine za radionice i seminare u Crnoj Gori, kako bi Romi u neformalnom obazovanju učili svoj jezik.
On je rekao da je najveće pitanje koje se tiče položaja Roma rješavanje stambenih pitanja i podsjetio da je Crna Gora učesnik regionalnohg programa za rješavanje tog problema.
“U taj projekat sa Crnom Gorom uključene su i Hrvatska, Srbija i Bosna i Hercegovina, a za rešavanje stambene problematike u te četiri države potrebno je oko 580 miliona. Mi smo tražili 27 miliona i jedini smo koj smo faktički to i dobili i ugovor je potpisan sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj”, naveo je Numanović.
On je kazao da se krenulo sa projektnom izgradnjom, navodeći da će brzo početi infrastrukturna, za odrđeni broj stanova u kampovima Konik.
“Isto se to radi u Nikšiću, a kandidovali smo se i za Berane i Herceg Novi, gdje ima najveći broj Roma, i siguran sam da ćemo vrlo brzo, u narednih nekoliko godina riješti to bitno pitanje stambene problematike”, dodao je Numanović.
Smatajući da je dio identiteta, ako ne I najveći, upravo jezik za jedan narod, Romi ga u Crnoj Gori nemaju. Iako je uvrstan kao jezik manjina a Romi jesu manjina, jezik kao forma izražavanja u pisanom obliku u ovoj državi ne postoji. Nema ni načina a po svemu sudeći ovakvi blagi pokušaja mijenjanja činjeničnog stanja nijesu dovoljni da se stanje poboljša kod populacije koja je preko 70 procenata nepismena.