top of page
Search
ssejdovic

Tradicionalni hobi Roma u Crnoj Gori


Vlasnik jednog borbenog patka, koji u ovom malo surovom hobiju prilično kratko vrijeme ali nadoknadjuje ga strašću i predanošću je Mensur Šaljaj, koji ima 21 godinu i živi u Podgorici. Završio je srednju građevinsku i danas je student Filozofskog fakulteta u Nikšiću na odsjeku preškolsko vaspitanje.

Zašto baš patke?

Zato što je meni to jako zanimljivo i mislim da će se i Vama koji moj članak budete pročitali svidjeti moja priča. Ovo je više tradicija, zato što kad god se spomene romska tradicija, uvjek je priča o ugovorenim brakovima, ženidbi maloljetnika i uvijek slušamo kritike sa svih strana na račun naših starijih Roma koji su pratili tradiciju svojih roditelja . Ja ih u mnogo čemu ne podržavam, ali ih i ne krivim, zato što su tako naučeni od strane svojih roditelja.

No da skrenem sa te teme, jer ne želim o tome da pričam, već o borbi pataka kao hobiju kojim se zanimaju ovdašnji Romi. Već više od 20 godina Romi u Crnoj Gori drže patke radi borbe. Borbe pataka se održavaju u blizini rijeke i veoma su zanimljive.

RR

Objasnite mi borbu, kako to izgleda?

Drugačije su od borbi svih drugih životinja, jer nema krvi i nema borbe do smrti. Borbe pataka organizuju se obično početkom jeseni i traju do pravoslavnog božića kada je njima sezona parenja. U stvari mi ih i ne podstičemo da se bore, vodimo ih na rijeku i približimo parove, mužjaka ženku, i oni prirodnom selekcijom, jači patak dobija pravo da oplodi ženku in a taj način obezbijedi snažniji okot. Nakon završetka sezone borbe, patke se čuvaju radi rađanja i podizanja pačadi. Patkice nose jaja koja su ista kao kod kokoške, samo što su druge boje, bijela ili crna. Takođe, ova jaja mogu da se koriste za jelo, ali ih mi rijetko jedemo jer ih čuvamo zbog pačadi.

Krajem jula, patka se mijenjaju, kako mi kažemo bitere se (krila izbače ili im ih mi isčupamo i naravno perje zbog nove sezone,da bi na vrijeme bili spremni za borbu). Krila patkama izrastu u periodu od 45 do 60 dana. Borba pataka zna da potraje i do dva ipo sata mada je to vrlo. Patke se bore radi svojih patkica, da dokažu da ih oni u potpunosti zaslužuju. Bore se i ženke, ali nama je najbitnije da je patak jači od protivnikovog.

RR

Znate li istoriju ovog, da ga nazovem sporta.

Od 1991 do 2002. Godine šampion u borbama pataka je bio Muhamed Šaljaj zvani Zeko. On je punih 11 godina bio šampion sa istim patkom. Njegovog patka nijedan nije mogao pobjediti. Inače, patak može da živi i do 15 godina.

Opisaću vam ga riječima, jer njegovu sliku nemam, taj patak je umro još davne 2003 godine, jednostavno je ostarao i izgubio vid na oba oka. Patak je bio kao guma, jednostavno je bio mali, kafen veoma lijep i imao je veoma jako srce i borbeni duh. Posle smrti tog patka, Zekovo šampionsko mjesto je preuzeo trenutno najstariji patkaš Mimo Karimanović. On je od 2003 do 2007 bio šampion sa svojim patkom. Imao je jednog jakog crnog patka,koji je sve redom pobjeđivao dok ga sa šampionskog mjesta nije skinuo patak od Sulja Šaljaja zvanog Čika. To je inače moj otac. Sjećam se tog patka kao da je i danas živ i kad ga se sjetim veoma sam tužan jer je uginuo krivicom drugih ljudi. Naime, ugušio se u košari u kojoj je spavao. Nakon što je taj patak “šaran”, kako smog a zvali, pobijedio Mimovog šampiona, Čika ga je dao svom stricu Zeku, tačnije poklonio mu ga je da on ponovo postane sa njim šampion. Tako je sledeće godine bio šampion sa tim istim patkom, ali tokom ljeta kada je Zeko pošao na put patak uginuo, jednostavno se ugušio zbog vrućine koje su tada bile u Podgorici.

Jedna od borbi koje se sjećam je borba između Čikinog i Mimovog pataka koja trajala minut i da je patak Mimov napuštio borbu. Ovo sve što pišem je opis ali je uživo sve to puno ljepše i jasnije. Spomenuću takođe, da se Mimov patak, nakon poraza od Čikinog, više nikad nije u potpunosti oporavio. Izraslo je njemu drugo perje, ali nije se borio kao prije. Postao je jedan od najgorih pataka. To mi patkaši zovemo “šljuka od patka”. Nakon smrti patka šarana, od 2009 do 2011 nije bilo pravog šampiona, jer je svaki patak imao barem po jedan poraz, dok je od 2011do 2013 šampion bio Suljo Karimanović. Njegovi patkovi su bili najjači, pobjeđivao je svačije patkove i bio je bez poraza. Za sezonu 2013-2014 ponovo nije bilo šampiono,jer je svaki patak imao barem jedan poraz.

RR

Za ovu godinu, ima li favorita ii male li nešto za kraj?

Ove godine borbe pataka počele su u novembru, odložene su par dana zbog suše na rijekama i nedolaska patkova zbog ljetnje vrućine. Patkovi moraju dobit sva krila, perje i svoju boju kako bi bila spremni za borbu. Ove godine očekuje se veliki turnir sa više od 30 patkova i veoma je neizvjesno ko će biti šampion.

RR

Hvala Vam na Vašem vremenu.

14 views0 comments
bottom of page